Worcester’s premier college-preparatory co-ed day school serving students from Central MA and MetroWest, Pre-K–Grade 12
Athletics

Awards & Honors

Bancroft School's varsity athletes compete in the highly competitive New England Preparatory School Athletic Council (NEPSAC) League and the Eastern Independent League (EIL). Listed below are the Bancroft athletes, teams, and coaches that have earned NEPSAC and EIL honors in the past two decades.

Click the titles below to view honorees:

PLAYERS OF THE YEAR

NEPSAC

2017 Emmanuel Bangandozou – Boys Basketball

Eastern Independent League (EIL)

Baseball

2015 Jesse Braith
2014 Jordan Papula
2005 David Gerhardt
2004 Connor Ryan
2002 Eric Magnuson
2001 Matt Rosales

Basketball, Boys

2017 Emmanuel Bangandozou
2016 Emmanuel Bangandozou 
2010 David Mack
2006 Tom Magnuson
1997 Michael Hochman 
1996 John Schaeffer

Basketball, Girls

1993 Katie Beaton

Cross Country, Boys

2010 Sam Fujimori
2009 Sam Fujimori

Cross Country, Girls

2001 Kirsten Brownell
1997 Samantha Welch

Field Hockey

2008 Rachel Gerhardt
2005 Adrienne Marois
2003 Adrienne Marois
2000 Kelly McKallagat
1999 Stephanie Dolmat-Connell
1993 Becky Dutton

Golf

2017 Jack Boyd
2006 Eric Tankanow
1995 Michael Montuori

Lacrosse, Boys

1998 Abe Stein
1995 Robert Cayer

Soccer, Boys

2005 Tom Magnuson
1995 Peter Paszkowski

Soccer, Girls

1999 Erica Woda
1998 Courtney Kitchen
1997 Jeanne Nicholson
1994 Patti Hodgman
1992 Katie Beaton

Softball

2009 Sarah Kelley
2001 Erica Marois
1998 Jasmine Whitney
1996 Lydia Stein
1995 Lydia Stein

Tennis, Boys

2000 Borko Kereshi
1999 Borko Kereshi
1998 Borko Kereshi

Tennis, Girls 

2017 Duru Cosar
2001 Moira Finicane

Volleyball

2011 Jenny Wallace
2010 Gabrielle Trotter
2009 Gabrielle Trotter
2008 Gabrielle Trotter
2007 Kate Anderson
2006 Kate Anderson
2005 Stephanie Connors
2004 Kate Anderson
2003 Adaeze Ekeson
2002 Dena Raffa & Emily Dore

TEAM CHAMPIONSHIPS

NEPSAC Champions

Basketball, Boys: 2010-11
Cross Country, Boys: 2001
Cross Country, Girls: 2006, 2001
Soccer, Boys: 2001
Soccer, Girls: 1999, 1997
Tennis, Boys: 2002, 2000
Tennis, Girls: 2002
Volleyball: 2008-9, 2007-8, 2006-7, 2005-6, 2004-5

NEPSAC Finalists

Baseball: 1995, 1994, 1992, 1990
Basketball, Boys: 2014-15, 2008-9
Basketball, Girls: 1992, 1991
Field Hockey: 1999, 1993
Lacrosse, Boys: 1997
Soccer, Boys: 2010
Soccer, Girls: 1996, 1994
Tennis, Boys: 2005, 2004, 2001
Tennis, Girls: 2013, 2001
Volleyball: 2009, 2008, 2007, 2006, 2005, 2004, 2003

EIL Champions

Baseball: 2014, 2006, 2005, 2002
Basketball, Boys: 1999-2000, 1996-97, 1995-96, 1994-95
Basketball, Girls: 1992-93, 1991-92
Cross Country, Boys: 2003, 2002, 2001, 1997, 1996, 1990
Cross Country, Girls: 2001, 2000, 1999, 1998, 1997, 1996, 1992, 1991, 1990
Field Hockey: 2005, 2003, 2000, 1999, 1998, 1997, 1996, 1994, 1993, 1992, 1991
Golf: 1995
Lacrosse, Boys: 1999, 1996
Soccer, Boys: 2004, 1995
Soccer, Girls: 1999, 1998, 1997, 1996, 1992, 1991
Softball: 2009, 2002, 2001, 1999, 1998, 1996, 1993, 1992, 1990
Tennis, Boys: 2003, 2001, 2000, 1998, 1997, 1996, 1992
Tennis, Girls: 2013, 2011, 2010, 2006, 2005, 2004, 2003, 2002, 2001, 2000
Volleyball: 2012, 2011, 2010-11, 2009-10, 2008-9, 2007-8, 2006-7, 2005-6, 2004-5, 2003-4, 2002-3, 2001-2, 2000-01, 1999-2000

COACHING AWARDS

Charlie Aleksiewicz

Golf: 1995

Kirk Effenger

Boys Lacrosse: 1996

Russ Enlow

Boys Tennis: 2000, 2001, 2003
Boys Soccer: 1995

Elizabeth Fisher

Wrestling: 2001, 2002

Jane Gerhardt

Field Hockey: 1994, 1997, 1998, 1999, 2000, 2002, 2003, 2005
Softball: 1996, 1998, 2001, 2003, 2006, 2009

Frank Heavey

Boys Lacrosse: 1998

Steve Kelley

Girls Soccer: 1996, 1997

Mara Lappin

Girls Cross Country: 1999, 2000

Gail LeBlanc

Golf: 2006

Don McMillan:

Girls Tennis 1999

Mark O'Brien

Cross Country: 1997, 1999, 2000
Basketball: 1995, 1996, 1997, 2001, 2006, 2007, 2011, 2016
Baseball: 1994, 1997, 2001, 2002, 2013, 2014

Gary Patch

Volleyball: 2007

Jamie Paul

Girls Tennis: 2000, 2001, 2002, 2004, 2006, 2007, 2010, 2013, 2014

Jim Powell

Boys Lacrosse: 2013

Dan Rocha

Boys Lacrosse: 1995, 1996

Paul Salit

Boys Lacrosse: 1998, 2002

Kevin Spreadbury

Boys Soccer: 2003

Bob Stein

Volleyball: 2000, 2001
Boys Lacrosse: 2003

Mark Taylor

Boys Tennis: 2013

powered by finalsite